logo
DENGELEYİCİ YEM NEDİR?

Dengeleyici yem, konsantre vitamin, mineral ve kilit amino asitler kaynağıdır. Yüksek besleyici içeriği, düşük nişasta oranı ve günlük az miktar yem ile, dengeleyici yemler her türlü at ve tay beslenmesinde, tahılları dengelemek için kullanılır. Dengeleyici yemi ne zaman kullanmalıyım? Dengeleyici yeme ihtiyaç duyulması için, aşağıdakiler de dahil pek çok neden vardır:·      

  • Sadece padoktaki bitki örtüsü ve kaba yem (kuru ot) ile beslenen atların beslenmesini dengelemek ·      
  • Aşırı kilo almaya yatkın olan bir atı beslemek·      
  • Yarış atlarının besin kalitesini yükseltmek·      
  • Arpalama geçiren atların beslenmesinde·      
  • Süt kalitesi düşük kısrakların taylarının beslenmesinde

Rehabilitasyon için padoklarda dinlenmeye alınan atlar için padoklardaki bitki örtüsü yeterli vitaminleri ve mineralleri sağlayabilir. Ancak padoklardaki bitki florası fakirse, söz konusu atların beslenmesinde dengeleyici yem kullanılmalıdır.

Kalori bakımından düşük olan dengeleyici yemler, kilo kontrolü amacıyla tek başına kullanılabilir. Genellikle, yetersiz beslenen ve zayıf padoklarda büyüyen taylar; az kalori almakla kalmaz, aynı zamanda, temel besinlerden de yoksun kalırlar. Sadece tahıllarla, dengesiz/yetersiz beslenen çoğu at, dengeleyici yemlerin kullanılmasıyla enerji seviyelerini ve metabolizmalarını desteklerler.

Ayrıca, yarış atlarının normal yarış yemlerini önerilen oranda alması bazı atlar için sorunlu olabilir, çok fazla kilo alabilirler, aşırı heyecanlı olabilirler veya yarışlara iştirak etmek için yaptıkları seyahat esnasında iştahlarını kaybedebilirler. Bu durumda da, tamamlayıcı olarak dengeleyici yemler önemli bir yer tutar.

Dengeleyici yemler, damızlıklar için de faydalıdır: yaz aylarında kısrakların kilo kontrolünde; tayların ise dengeli gelişmelerine fayda sağlar.