logo
KIŞ AYLARINDA AT BESLENMESİ;

Kış aylarında at bakımı…Atlar yaratılış itibari ile tüm günü dışarıda geçirmeye alışık hayvanlardı. Hatta "kışın atlar için en iyi barınak hiç barınak olmamasıdır. Yağmurda sığınabilecekleri, rüzgârdan korunaklı kuru bir alan yeterli olur.”  diyenler bile var. Fakat evcilleştirildikleri ve günün büyük bir bölümü kapalı ortamda kalmaya başladıkları noktada iklim değişiklikleri ve yaşam şartları önemli bir konu haline geldi. 

Atların hava değişimleri sırasında bakımı ve yönetimi çok önemlidir. Sıcak havalarda olduğu gibi çok soğuk havalarda da atların sağlığı etkilenir. Atınız nakledildiğinde  ani iklim değişikliğine maruz kaldı ise 2 hafta adaptasyon süreci gerekebilir. 

İyi bir hara yönetimi ile atınızın kışı en rahat şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz;  Çoğu zaman kar, kış ile beraber gelir. Dondurucu soğuklar maalesef donmuş su boruları, kaygan zemin ve bazen bina çökmelerine kadar varabilen bazı ciddi sorunlar doğurur.    

İlk yapılacak şey ahırınızın kışa hazır olup olmadığını kontrol etmek olmalı. Çatının sağlamlığı ve sızdırmazlığı kontrol edilecek noktalardan bir tanesi. Padok temizliği, güvenliği ve hava sirkülasyonu da önemli diğer bir konu.  

Kış gelmeden önce binanızın çatısını, kiremitlerini ve kolonlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Böylece rüzgarlı ve yağmurlu havalarda uçan kiremit veya su kaçaklarına karşı önlem almış olursunuz. Kar birikmesi durumunda bir an evvel çatının kardan temizlenmesi önerilir.   Su borularınızın ve oluklarınızın temiz olduğundan emin olmak, orada oluşabilecek donmalara karşı bir önlem olabilir. At suluklarının donmamış olmasına özen gösterin ve atınızın her zaman suya ulaşımı olduğuna emin olun.   Padok girişi ve yürüme yolları buzlanmaya karşı temiz tutulmalı ve tuz uygulaması yapılmalıdır. Padok içinde oluşabilecek koku, rutubet ve amonyak gibi gazlardan kurtulmak için mutlaka binada hava akımı olması gerekir. Atlar için temiz hava son derece önemlidir. Amonyak ahşap yapılar üzerinde çürütücü etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır. 

 Ahırlarda hava sirkülasyonunun kötü olması atların idrardan dolayı amonyak kokusuna, dışkılardan kaynaklanan diğer zararlı oluşumlara, kaba yemlerden gelebilecek toz ve küfe sürekli olarak maruz kalmalarına sebep olur. Kapalı alanda bakılan atların özellikle amonyak solumalarından solunum yolları hastalıklarına yakalanma riskleri daha fazladır. Ahırdaki amonyak seviyesinin fazlalığını içeri girdiğinizde burnunuza gelen koku ile fark edebilirsiniz. Kuru ot veya yonca kokusu yerine idrar kokusu alıyorsanız bu atınız için olumsuz bir ortamdır. Bazıları ahırın sıcak olması için pencereleri  kapatmayı tercih edebilir, ancak kuru soğuk her zaman amonyak kokusundan daha iyidir.  

Kışın atların solunum yollarını etkileyebilecek başka bir konu ise altlıklardan ve kaba yemlerden oluşabilecek toz partikülleridir. Bazı yerlerde altlıkları ıslatmak tercih edilebilir ama bu uzun vadede küflenme ve soğuk havalarda donma riski oluşturur. Bu durum aynı zamanda ahırdaki nem oranını da yükseltir. Çözüm olarak en az tozlu altlığı seçebilir ve mümkün ise kaba yemleri atlardan uzak bir bölgede depolayabilirsiniz. Altlık değişimi sırasında atları dışarıya temiz havaya çıkartmak da onların işlem sırasında toza maruz kalma sürelerini azaltır.  Solunum yolları problemleri aynı zamanda patojenler tarafından da bulaşabildiğinden  bahar ve sonbahar aylarında destekleyici aşılar yapılabilmektedir. Aşılar konusunda veterineriniz ile görüşebilirsiniz.  

Atlarınız özel bir sebepten dolayı tıraş edilme ihtiyacı duymuyorsa kış aylarında tüylerini uzun bırakabilirsiniz, bu durumda örtüye de ihtiyaçları olmayabilir. Fakat gösteri atları görüntüleri için ve sık binilen diğer atlar kış aylarında tıraş edilmeleri gerekebilir, bu onların çok terlemeden çalışmalarını ve terlerinin daha hızlıca kurumasını ve daha kolay temizlenmelerini sağlar. Bu durumlarda temiz ve tek parça bir battaniye kullanmanız gerekebilir. Kullanacağınız battaniye atınızın tıraşına ve tipine göre farklılık göstermelidir.  Atları kışın da dışarı çıkartıldığından  haranın su birikintilerinin çok soğuk havalarda buz gölleri haline gelmediğine dikkat etmemiz gerekir. Sert kış koşulları gelmeden atları kışın gezdirebilecek güvenli ortamı planlamamız gerekir. Buzda kayan atların bir çok geri dönülemez sakatlığı oluşur. Buzlanan yerler için çakıl taşı veya kum bulundurmak bir çözüm olabilir.  

İdman  

Kış aylarında tipik olarak atlar içeride daha çok zaman geçirirler.  Bu da sertleşmiş kaslar doğurur. Atınızı idman ederken bu durumu dikkate almalısınız.  Kışın idmana başlamadan önce atınızın ısınması için ona zaman tanıyın, yürüyüş iyi bir ısınma hareketidir. Soğuk havalarda kan akışı daha çok içi organları ısıtmak üzere çalışır, onun için kas ısınmaları daha çok zaman alabilir. Isınma kaslar için olduğu kadar eklem ve eklem sıvıları için de önemlidir. Eklem sıvıları ısındıkça daha akışkan hele gelir ve eklemleri daha iyi korur. Bu sakatlanma riskini azaltacaktır. Özellikle daha yaşlı ve sakatlık geçmişi olan atlar için ısınma çok önemlidir. Terlemiş atınızı idmandan sonra hemen örtebilir ve soğuma yürüyüşüne geçebilirsiniz, bu kan akışını düzenler ve krampları engeller. Isınırken ve soğurken blanket kullanabiliriz. İçeri sokulmadan mutlaka kurutulmalıdır.      

Sindirim

Atlar otçul canlılar olup yaklaşık 35 metre uzunluğunda kompleks bir sindirim sistemine sahiptirler.Oldukça uzun olan sindirim kanallarına rağmen atlar küçük mideye sahiptirler.Sindirim sisteminin en büyük kısmını bağırsaklar oluşturur.Atların kalın bağırsakları oldukça büyük,karın boşluğuna yerleşebilmeleri için keskin kıvrımlı olduğundan atlarda sancı sık görülür ve ciddi sorunlar doğurabilir.Söz konusu nedenler ile atlarınızın kaliteli ot, yonca ve hazır yemler ile dengeli bir şekilde beslenmesi önerilir.

Yabancı uzmanlarca formülleri hazırlanan, kaliteli içeriğe sahip SPIRIT ve VICTORY yemleri, atlarınızın beslenmesi ile ilgili tüm ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılarken, yeterli miktarda kaliteli kuru ot verilmesiyle birlikte, sindirilme şekli itibarı ile iç ısının desteklenmesine katkı sağlar ve karbonhidrat yığılımı engeller.Dişlerin en az yılda bir kere Veteriner Hekimlere kontrol ettirilmesi,atların besinleri en iyi şekilde sindirmelerine yardımcı olur.Ayrıca yeterli su içirilmesi ve  kış aylarında da çok önemlidir. İçirilen su ılık olmalıdır. Su alımı, kolik ile mücadeleyi destekler.