logo
SİNDİRİM SİSTEMİ VE HAMMADDELERİN FAYDALARI

Sindirim sistemi ve Hammaddelerin faydaları

AT YEMLERI

Atların mideleri ruminantlara göre çok küçüktür. Bu yüzden atlara yemler, azar azar ve sıklıkla verilmelidir. Aşırı miktarda ve hızlı yem tüketimi olursa, solunum sıkıntıları, midede şişkinlik, kolik ve mide yırtılması gibi ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Bu ve benzeri rahatsızlıkların önüne geçmek ve sindirim sistemi diğer hayvanlardan daha farklı olan atların ihtiyaçlarına uygun besleme yapmak çok önemlidir.Yemlerin hazırlanış şekilleri, yem tüketim oranları, rasyondaki selüloz miktarı, yemleme sıklığı ve atın neyi ne kadar yediği, sinirim sistemini etkileyen faktörlerdir.

TAHILLAR

Tahıllar, ister öğütülerek peletlerin içinde, ister ‘flake’lenerek yani pul haline getirilerek yem karışımlarında kullanılabilinir.

Arpa

İçerik: Nişasta ve protein açısından zengin bir tahıldır.Fayda: Atlar için en temel enerji kaynaklarındandır.Mısırİçerik: Tahıl ve nişasta oranı yüksek bir tahıldır.Fayda: Özellikle içerisindeki nişasta oranının yüksek olmasıyla, atlar için en gerekli enerji kaynaklarındandır.

Yulaf

İçerik: Lif, yağ ve protein kaynağı bir tahıldır.

Fayda: Arpa ve mısır kadar zengin bir enerji kaynağı değildir ancak nişastası onlara oranla daha kolay hazmedildiğinden sindirim sistemi dostu bir tahıldır.

Ekstrude Soya Küspesi

İçerik: Yağ ve protein içeriği zengin bir yağlı tohumdur. Aminoasit yapısı dengelidir. İlk sınırlayıcı aminoasit olan lizin bakımından zengindir. Çekirdekler, "anti-tripsin” gibi antinutrisyonel (besleyici değeri olmayan) faktörlerden arındırılmak için "extrude” edilmelidir.

Fayda: Yağı, atlar tarafından kolay sindirilebilir bir enerji kaynağıdır. Uzun idmanlar sırasında iyi metabolize olur. Atın temel aminoasit ihtiyaçlarını karşılar.

Ekstrude Keten Tohumu

İçerik: Zengin bir yağ kaynağıdır. "Hydrojen cyanid” gibi antinütrisyonel etkenlerden arındırmak için "extrude” edilmiştir.

Fayda: Enerji kaynağıdır, yağı kolayca hazmedilip sindirilebilir ve uzun idmanlarda iyi metabolize olur. Keten tohumları atlar için çok faydalı olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ender ham maddelerden biridir. Atların aminoasit ihitiyaçlarını karşılayan protein kaynağıdır.

SELULOZ KAYNAKLARI

Buğday Kepeği

İçerik: Değirmen ve makarna yan ürünleridir. Un ve makarna üretimi sırasında buğday tanesinin en dış tabakasının ayrılmasıyla elde edilir, ham lif bakımından zengindir.

Fayda: Emiciliği ve yüksek ham lif oranı sayesinde hazmı ve sindirim sisteminden geçişleri kolaylaştırır.

Pirinç Kepeği

İçerik: Yağ ve lif olarak zengin olan pirinç kepeği, pirincin termal işlem görerek kabuğundan ayırılması ile elde edilir.

Fayda: Ham lif oranı yüksek bu ham madde, hazmı ve sindirim sisteminden geçişi kolaylaştırır. İçeriğindeki omega 6; atın sağlığı, tüylerinin ve derisinin parlaklığı için birebirdir. Kas gelişimini ve tamirini hızlandırır.

Soya Kabukları

İçerik: Yağ sıkım işleminden önce soya çekirdeklerinden ayıklanan soya kabukları lif ve proteince zengindir.

Fayda: Yüksek lif oranı, sindirimi ve sindirim sisteminden geçişi kolaylaştırır.Ayrıca yüksek orandaki proteion içeriği sayesinde atların aminoasit ihtiyacını da karşılar.

Yulaf Kabukları

İçerik: Lif içeriği bakımından zengindir.

Fayda: Ham lifler, sindirimi ve sindirim sisteminden geçişi kolaylaştırır.

Yonca

İçerik: Protein, ham lif ve kalsiyum bakımından zengindir.

Fayda: Atlar tarafından yüksek oranda kolayca sindirilebilir bir ham maddedir. Protein içeriği sayesinde atın ihtiyacı olan aminosaitleri karşılar. Yüksek ham lif oranı, sindirimi ve yemin sindirim sisteminden geçişini kolaylaştırır. Tahıllardan gelen fosfor miktarını dengeleyen kalsiyumu içerir. Bu, kemik ve eklem sistemi için çok önemlidir.

YAN ÜRÜNLER

Mısır Gluteni

İçerik: Mısır nişastası üretiminden oluşan bir yan üründür. Selüloz, protein ve nişasta değeri yüksektir.

Fayda: Mısır gluteninde atın ihtiyacı olan aminoasitleri içeren protinler bulunur. Enerji kaynağıdır. Nişasta enerji metabolizmasının önemli bir girdisidir.

Soya Küspesi

İçerik: Soya yağı üretimi sırasında meydana gelen bir yan üründür. Proteince zengindir ve dengeli bir aminoasit yapısı vardır.

Fayda: Protein kaynağıdır, atın ihtiyacı olan aminoasitleri içerir. Lizin ve "threonine” olarak zengindir. Koşan atlar için çok yararlıdır, hazmedilebilir protein ihtiyacı olan taylar ve süt veren atlar için vazgeçilmezdir.

Ayçiçek küspesi

İçerik: Ayçiçek yağı üretimi sırasında oluşan bir yan üründür. Protein ve lif olarak zengindir.Fayda: Protein kaynağıdır, atın ihtiyacı olan aminoasitleri içerir. Koşan atlar için çok yararlıdır, hazmedilebilir protein ihtiyacı olan taylar ve süt veren atlar için vazgeçilmezdir. Lifli yapısı, sindirimi ve sindirim sisteminden geçişi kolaylaştırır.

SIVILAR

Melas

İçerik: Şeker üretimi sırasında elde edilir ve şeker olarak zengindir.

Fayda: İçerdiği şeker enerji kaynağıdır.

Soya yağı

İçerik: Soya çekirdeğinin ezilmesinden elde edilir.Fayda: Enerji kaynağıdır. Atlar tarafından kolayca hazmedilir ve yoğun antrenmanda iyi metabolize olur.

MİNERALLER

Kalsiyum karbonat

İçerik: Kalsiyum kaynağıdır.

Fayda: Atların iskeletlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Fosfor alımına bağlı olarak büyüyen atlarda kemik mineralizasyonu için, erişkin atlarda ise iskelet bütünlüğü için büyük önem taşır.

Dikalsiyum fosfat

İçerik: Fosfor kaynağıdır.

Fayda: İskelet yapısı için gereklidir. Kemiklerin mineralizasyonu ve iskelet sağlığı için gereklidir. Kalsiyumu dengeler.

Tuz

Fayda: Elektrolit dengesini sağlamaya yarar. İdrar ve terleme ile kaybedilen sodyumu dengeler.Vitamin ve iz elementler  Vitamin ve iz elementler atların, üreme, kemik sağlığı, kas gelişimi ve büyüme gibi temel vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için oldukça önemlidir. Ancak ham maddelerin içerikleri vitamin ve mineral bakımından zayıftır. Bu yüzden, atların ihtiyaçlarının karşılanması üzere mutlaka yeme eklenmeleri gerekir.

DİĞER ÜRÜNLER

Toxin bağlayıcı

Fayda: Mikrotoksinler; atların üremelerini, yemden yararlanma oranlarını ve vücut kondisyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir. "Mycosorb” ise tahıllarda ve kaba yemlerde bulunma ihtimali olan mikotoksinleri etkisiz hale getirerek, atların etkilenebilecekleri olumsuz koşulları en aza indirmeye yardımcı olur.

Maya

Fayda: Canlı mayalar, atların midelerinde bulunan zararlı bakterilere karşı savaşma işlevine sahiptir. Bu sayede; atların yemden yararlanma oranlarını arttırır ve kötü bakterilerin yok edilmesine yardımcı olurlar.

Esansiyel Yağlar

İçerik: Aromatik yağlardır ve atın sağlığına faydası çoktur.Fayda: Yemlerin hazmedelebilirliğini arttırır, mide florasını düzenler, mide sağlığını korur.

Kil

Fayda: Toksin bağlayıcı görevi görür, mide florasını ve asitleri düzenleyici etkisiyle ülser oluşumunu engeller.

Glukosamin ve Kondroitin

İçerik: Glukosamin, kıkırdak proteinlerinin bir bileşenidir. Kondroitin ise kıkırdağı oluşturan proteindir.

Fayda: Optimal asimilasyon (özümleme) için sülfat formunda kondroprotektif ajanlar vardır. Bunlar, eklem elastikiyetini artırır, eklemde yıkımlanmayı sınırlandırır ve kıkırdak bileşenlerinin sentezini çoğaltır.