logo
Temel besin değerleri

Temel besin değerleri

BESLENMENİN TEMEL NOKTALARI

Atları doğru besleyebilmek için vücut gereksinimlerinin ve beslenme ihtiyaçlarının bilinmesi gerekir. Verim alınmak istenen alana ve hamilelik, çalışma yoğunluğu gibi durumlara göre atların beslenme ihtiyaçları da değişiklik gösterse de dikkat edilmesi gereken temel besleme noktaları benzerdir.

Su

Atların vücut ısılarını dengelemek, metabolizmalarını çalıştırmak, eklemlerinin ve gözlerinin sağlıklı olmasını sağlamak için su en temel beslenme gereksinimidir. Atların su ihtiyacı, havanın sıcaklığına ve aktivite yoğunluğuna göre değişir. Emziren kısrakların su ihtiyacı ise yoğun miktarda artış gösterir.

Enerji

Vücudun çalışmasında kilit rol oynar, yakıt görevi görür. Dokuların yapımında ve onarımında görev alır. Yemler hazmedilirken enerji açığa çıkar. Yağ ve karbonhidratlar enerji olarak değerli ham maddeler olup; UFC veya ME olarak ifade edilirler. Karbohidratlar şeker ve polisakkaritlerdir (nişasta ve lif). Nişasta, küçük bağırsakta enzimler tarafından hazmedilirken, lifler ise midedeki mikroflora tarafından sindirilir. Bu iki sindirim glukoz molekülü açığa çıkarır ve atlar tarafından emilir.

Protein

Aminoasitler, atların kendi proteinlerini üretmeleri için gereklidir. Proteinler, 10 ile 100 aminoasit birleşmesinden oluşur ve hücre duvarı, kas ve kan üretmini için . Atlar bazı aminoasitleri üretebilirler ama hepsini üretemezler. Üretilemiyen aminoasitler esansiyel aminoasit olarak adlandırır. Başlıca esansiyel aminoasitler Lizin ve metyonindir.Enerjinin tersine proteyinler depolanamazlar. Proteinin bütün bölümleri at tarafından hazmedilemez. Hazmedilebilir tarafı MADC ( at tarafından hazmolabilir protein) At hazmolamayan bölümü kullanamaz ve bunu dışarıya atmak için enerji harcar.

Lif

Lifler, glikoz üretmek için atın midesinde mikroflora tarafından hazmedilir ve enerji üretir. Kaba yem atların temel besin maddesidir ve atların yem yeme süresini arttırarak atları sakinleştirir.

Yağ

Yüksek oranda sindirilebilir ve depolanabilir bir enerji kaynağıdır. Hücre çeperlerini oluştururlar ve vitaminin vücutta taşınmasını sağlarlar. Atlar aminoasitlerde olduğu gibi yağların da tamamını sindiremezler. Esansiyel yağ asitleri "linoleic asit” (omega 6) hormonların çalışmasını, deri ve tüylerin korunması ve üremeye yardımcı olur. "Linoleic asit” (omega 3) performansı arttırır ve xxx görevi görür.

Mineraller

Kalsiyum ve Fosfor: İskelet sisteminin gelişip sağlamlaşmasına yardımcı olur. Atın iki minerali de alması önemlidir ve arakarında 1,5 ve 2,5 arasında olmalıdır.

Sodyum: ELektrolit dengesinin sağlanmasına yarar ve su alımını düzenler.

Potasyum: Kas metabolizmasına iyi gelir ve hücreler arası iletişimi düzenler.

Magnezyum: Sinir sisteminin düzgün çalışmasında faydalıdır.

Demir: Anemiyi engeller. Vücuttaki oksijenin taşınmasında rol oynar.

Çinko: Anemiyi engeller. Kemik gelişimini ve tüylerin sağlıklı büyümesini destekler. Kemiklerin gelişimi çinko/bakır dengesine de bağlıdır.Selenyum: Hücreleri korur. Antioksidandır ve bağışıklık sistemini destekler.Manganez: Hücrelerin düzgün çalışmasını sağlar. Üreme, kemik ve eklem sağlığına iyi gelir.

Vitaminler

Vitamin A: Görme duyusunu geliştirir. Hücrelerin korunmasına, büyümeye ve üremeye katkısı vardır. Vücudu enfeksiyondan korur.

Vitamin D: Bağırsakta kalsiyum emilimini sağlar. Kemiklerin mineralizasyonunda rol oynar.

Vitamin E: Antioksidan özelliği vardır. Kasları korur.