logo
ATLARIN BESLENMESİ;
At, doğasında otcul bir hayvan olup temel gıdası kaba yemdir. Kaba yemlerin bulunurluğu ve kalitesi oldukça değişken olduğundan ve aynı zamanda atların antrenmanlarına göre gereksinimleri değişiklik gösterdiğinden kaba yemler genel olarak yetersiz kalmaktadır. 

Peki atı nasıl beslemek gerekir? Rasyon hazırlanırken nelere dikkat etmeliyiz? Kaba yemleri tahıl ve vitaminler ile nasıl destekleyebiliriz?  

Atların rasyonları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken unsurların başında rasyonun besin değerleri açısından dengesi gelir. Bir rasyon enerji, protein, vitamin mineral açısından dengeli ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde hazırlanmalıdır. Besin değeri kadar rasyonun yapısı, sindirilebilirliği ve lif oranı da son derece önemlidir. Her canlı gibi atların da daha kolay sindirebildiği ve daha fazla yararlanabildiği besin kaynağı vardır.
 
Atların temel besin kaynakları kaba yemler olduğuna ve sindirim için vazgeçilmez bir öğe olduğuna göre alınacak kaba yemin kalitesi ve tazeliği rasyonun geri kalanını belirlemekte yol gösterici olacaktır.  Kaba yem alırken mümkün olduğu koşullarda laboratuvar analizine başvurmanız, tedarikçiniz temin etmiyor ise kendiniz yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 
Kaba yemin kalitesinin ve besin değerlerinin tayininden sonra atların ihtiyaçlarından ihtiyacı eksik kalan kısım, tahıllar (enerji), yağlı tohumlar (enerji + protein), yem takviyeleri (vit+mineral)  veya atları için özellikle hazırlanmış tam at yemleri ile tamamlanabilir.  
 
Rasyona eklenecek olan her üründe olduğu gibi tahılları da alırken kalite kontrol testlerine tabi tutulması tavsiye edilir. Tahılların nişasta oranları ve hektolitreleri bakılması gereken ilk değerlerin arasında gelir. Tahıllarda küf veya kızışma olmaması şarttır.  
 
Enerji kaynağı olan tahılların hepsini ezme şeklinde dağıtmak mümkündür. Ülkemizde yaygın olan ezme işlemi sindirimi kolaylaştırması açısından faydalı olsa da tahılları daha tozlu bir halde getirdiği için tercih edilmeyebilir.  
Tahılların sindirilebilirliği arttırmak isteniyorsa flake şeklinde olması (pişirme+ezme), tercih edilmelidir. Bu sistem aynı anda antinutrisyonel faktörlerin bastırılmasını ve tahılların daha iyi biçimde sindirilmesini sağlamaktadır(at nişastayı zor sindirmektedir zira amilaz üretmektedir).  
 
Tahılların proteince fakir olmalarından dolayı bilhassa büyümekte olan taylar ve hamilelik sonundaki ve sonrasında emzirme evresindeki damızlık kısraklar için at tarafından sindirilebilir azotlu madde (protein) katkısı yapmak zaruridir. Rasyondaki protein ve enerji dengesinin sağlanmaması atların gelişimini etkileyeceği gibi, protein eksiği kas yapısının potansiyeli kadar oluşmamasına, fazla enerji ise ekstra kiloya sebebiyet verecektir.  
 
Tahıllar ve protein kaynakları ile rasyonun enerji ve protein dengesi oluşturulduktan, vitamin ve mineral ihtiyaçları hesaplandıktan ve rasyondaki Ca/P oranındaki denge gibi parametreler bakıldıktan sonra gerekli görüldüğü kadar vitamin ve mineral içeren yem katkı maddeleri ile tamamlanmalıdır. Vitamin ve mineraller, üreme ve kas gelişimi gibi konularda önemli rol oynar. Ca/P  kemik eklemleri bozukluklarının oluşmaması için mutlaka dengelenmelidir.
 
Protein, vitamin ve minerallerin karşılanması konusunda Balancer (dengeleyici) yemler de bir alternatiftir. Bu yemler protein ve vitamin mineral olarak yoğun konsantre olduklarından dolayı az bir miktar ile rasyonu kolayca dengeleyebilirler.  
 
Rasyonda kaba yemlerin dengelenmesi için en kolay seçenek ise tam at yemlerin kullanılmasıdır. Bu yemlerde kullanılan ham maddelerin üretici fabrikalar tarafından kalite kontrolü yapıldığı gibi içerdikleri ham maddelerin listesi ve toplam besin değerleri etiketlerinin üzerinde yazılı biçimde paketlenirler.  
 
At yemleri kaba yemleri dengelemek için gerekli tüm enerji, protein ve vitamin mineral gereksinimlerini karşılayacak şekilde hazırlanırlar. Çiftlikteki kaba yem kalitesine ve atların kilo ve idman yoğunluklarına göre miktarı ayarlanabilen at yemleri çiftlikteki iş yükünü azaltır ve rasyonu hazırlarken ölçüm kolaylığı sağlar, insan hata payını azaltır.  
Tam yemlerde dikkat edilmesi gereken özellikler arasında üretim tarihi, besin değerleri ve kullanılan ham maddeler vardır. Tam yemlerin depolanması da tahıl ve hububatlar gibi karanlık, serin ve kuru bir ortamda olmalıdır. Çiftlikte bulunabilecek kemirgen ve haşerelerde uzak, korunaklı bir ortamda tutulmalıdır.  
Günümüzde yerli ve ithal olarak çok çeşitli tam at yemi bulmak mümkündür. Çiftlikteki kaba yemlere ve atlarınızı ihtiyaçlarınıza göre bu yemlerden seçim yapabilirsiniz. Rasyon hazırlarken ve yem seçimin yaparken bir besleme uzmanına danışmanızda fayda olacaktır.
 
Atlarınıza verdiğiniz tüm yemler taze olmalıdır. Buna tam yemlerin ambalajları üzerindeki üretim tarihlerine bakarak emin olabilirsiniz. Satın alma yaparken tercihen bir aylık tüketiminizi almanızı tavsiye ederiz. Böylece yemleriniz her zaman taze olduğundan emin olabilirsiniz. İlk gelen yemin ilk kullanılması da deponuzda ki yemleri taze kalmasına yardımcı olur.
 
Son olarak tam yemlerin etiketi üzerinde bulabileceğiniz içerikler kısmından üretimde kullanılan ham maddeleri bulabilirsiniz. Kullanılan ham maddelerin atlar için uygun olması ve atların en kolay şekilde sindirip faydalandıkları cinsten olması yemin kalitesini ve performansını arttırır.  
 
Kullanmayı seçtiğiniz besleme sistemi ve rasyonu her ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken önemli unsurların başında besleme miktarları ve aralıkları yer alır. Atlar günde 2 yada 3 öğün şekline beslenmelidir. Yemlemelerin arasında en az 3 saat olmalıdır. Böylece gün boyu düzenli gıda alımı gerçekleşir, sindirim sistemi desteklenir. Bu öğünlerde verilen yem miktarı 3 ila 4 litre arasında olması tercih edilir. Tercihen en önce su sonra kaba yem ve en son tam yem veya balancerler verilmelidir.
 
Bu şekilde beslenen atlar, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olur, mide asidi dengelenir ve düzenli gelişim gösterir.